Fabian Cancellara heeft zaterdag voor de derde keer in zijn loopbaan de Strade Bianche op zijn palmares gezet. De Zwitser van Trek-Segafredo, bezig aan zijn afscheidsjaar, versloeg vorige winnaar Zdenek Stybar (Etixx-Quick Step) in een sprint-à-deux op de befaamde Piazza del Campo in Siena. Cancellara won de Italiaanse koers over onverharde grindstroken eerder al in 2008 en 2012.

Met nog 400 meter te gaan leek de Italiaan Gianluca Brambilla op weg naar een verrassende overwinning. De coureur van Etixx-Quick Step maakte bij aanvang van de finale al deel uit van een kopgroep met Maxime Monfort (Lotto Soudal), Salvatore Puccio (Team Sky), Brent Bookwalter (BMC Racing Team) en Andrei Grivko (Astana). Brambilla hield het langste stand, waarna hij op 18 kilometer van de aankomst het gezelschap kreeg van drie grote kanonnen: ploegmaat Stybar, Cancellara en wereldkampioen Peter Sagan (Tinkoff).

Cancellara probeerde kort daarna solo verder te gaan, maar zijn demarrage werd direct gecounterd door Zdenek Stybar. Etixx-Quick Step profiteerde van hun numerieke voordeel, want Brambilla had met nog 7,7 kilometer te gaan meer succes met zijn aanval aangezien er geen reactie kwam. Brambilla begon met tien tellen voorsprong aan de steile laatste kilometer en het zag er tot 400 meter te gaan goed uit voor hem.

Cancellara gaf zich echter niet gewonnen en kwam dankzij een imponerende krachtsinspanning terug uit de achtergrond en stormde voorbij de moegestreden Brambilla. Cancellara had Stybar echter nog niet van zich afgeschud, maar in de sprint deed hij vakkundig de deur dicht bij de Tsjechische titelverdediger. Brambilla behield nog wel zijn derde plaats, voor Peter Sagan. Robert Gesink was op plaats 22 de beste Nederlander in deze zware koers.

Uitslag Strade Bianche 2016: