WK Wielrennen 2011 – Uitslag Wegrit Elite (Mannen)
WieleruitslagenWK wielrennen Laatst bijgewerkt 2 maart 2012 20:00 Laurens Alblas
Mark Cavendish is de kersverse wereldkampioen op de weg. De Brit was na 266 km de beste en bleef in de niet te ontlopen massasprint Matthew Goss en André Greipel voor. Pim Ligthart was op plaats 21 de beste Nederlander.
Mark Cavendish mocht vandaag juichen in Kopenhagen en is daarmee de nieuwe wereldkampioen (foto: © copenhagen2011.dk)
Het koersverloop
De 28 kilometer van Kopenhagen naar de omloop in het nabijgelegen Rudersdal werden afgelegd in een moordend tempo. De exoten in het 209 man grote peloton probeerden traditioneel weg te geraken, maar kregen geen ruimte. Bij het ingaan van de eerste ronde kreeg een zevental wel de zegen van het peloton. Oleg Chuzdha (Oek), Maxim Iglinsky (Kaz), Tanel Kangert (Est), Robert Kiserlovski (Kro), Pablo Lastras (Spa), Christian Poos (Lux) en Anthony Roux (Fra) vergaarden een maximale voorsprong van acht minuten.
Op 120 kilometer vonden enkele landen het tijd om de koers wat harder te maken. De Belgen Olivier Kaisen en Johan Vansummeren gingen samen met Simon Clarke (Aus), Yoann Offredo (Fra) en Luca Paolini (Ita) op zoek naar de zeven vluchters. De Nederlanders hadden andermaal de slag gemist.
Terwijl de vijf achtervolgers steeds dichter bij de zeven vooraan kwamen, werd er achter in het peloton hard gevallen. Blel Kadri (Fra) knalde met nog 80 kilometer te gaan in de hekken en nam een aantal renners mee in zijn val. Door deze valpartij werden ook Greg van Avermaet, Niki Terpstra, maar vooral titelverdediger Thor Hushovd opgehouden. Dit tweede peloton ging nog vol in de achtervolging, maar de Britten reden te hard om terug te kunnen keren. Voor Hushovd en de anderen was de koers op dat moment over en de Noor zou dus niet de kans krijgen om zichzelf op te volgen.
Bij het bereiken van de kaap van de 200 kilometer vonden Vansummeren en co. de aansluiting bij de kopgroep. Voor Poos ging het al snel te rap en hij moest de elf anderen laten gaan. Op kop van het peloton waren het nog altijd de mannen van Cavendish die het commando voerden. De voorsprong van de leiders, die ongeveer twee minuten bedroeg, begon door hun strakke tempo gestaag te slinken.
Toch probeerden diverse renners even later de sprong te maken. Bij deze pogingen lieten de mannen van bondscoach Leo van Vliet zich eindelijk ook eens van voren zien. Bauke Mollema en Pieter Weening kregen echter geen ruimte en ook een groepje met daarbij Björn Leukemans en Nick Nuyens geraakte niet weg. In de kop van de koers besloot Anthony Roux op iets meer dan twee ronden van het einde solo verder te gaan. De rest wordt ingelopen door het grote pak, waar de Britten met enige steun van de Australiërs nog altijd het tempo bepalen.
Met Roux in het vizier besluit ook Maarten Tjallingii zich te tonen. Maar ook hij kon weinig beginnen tegen de stroomtrein en werd al snel weer ingerekend. Als de moegestreden Roux op het punt staat gegrepen te worden gaan Klaas Lodewyck (Bel), thuisrijder Nicki Sørensen en Roux’s landgenoot Thomas Voeckler in de aanval. Zij weten wel een gaatje te slaan en hebben bij het horen van de bel twintig seconden te pakken.
Het korte klimmetje aan het begin van de omloop is voor Johnny Hoogerland het moment om alles of niets te spelen. Onze landgenoot levert een mooie inspanning en rijdt in één ruk naar de drie leiders toe. Het peloton zit ze echter kort op de hielen en op zeven kilometer van de finish is hun sprookje ten einde. Dan is voor iedereen wel duidelijk dat we naar een massasprint gaan en dus worden de snelle mannen door hun knechten naar voren geloodst.
In de laatste kilometers is het volop dringen geblazen en met nog twee kilometer te gaan, nemen de Australiers het zelfs over van de Britten. Bij het indraaien van de laatste bocht zit inderdaad goed en lijkt Lars Boom in vijfde positie ook mee te gaan sprinten. Boom zet ook als een van de eerste aan, maar aan alle kanten schieten ze hem voorbij. Over de hele breedte van de oplopende weg wordt er gesprint, maar tegen Mark Cavendish valt weinig te beginnen. De Brit duikt op 200 meter een gat in, versnelt en maakt het werk van zijn landgenoten fantastisch af.
Mark Cavendish wint voor Matthew Goss (Aus) en André Greipel, en bezorgt Groot-Brittannië 46 jaar na Tom Simpson weer de wereldtitel.
Matthew Goss, Mark Cavendish en André Greipel op het erepodium (foto: © copenhagen2011.dk)
Uitslag WK Wielrennen 2011:
1. | Mark Cavendish | Groot-Brittannië | 266 km in 5u 40' 27" |
2. | Matthew Goss | Australië | z.t. |
3. | André Greipel | Duitsland | z.t. |
4. | Fabian Cancellara | Zwitserland | z.t. |
5. | Jurgen Roelandts | België | z.t. |
6. | Romain Feillu | Frankrijk | z.t. |
7. | Borut Bozic | Slovenië | z.t. |
8. | Edvald Boasson Hagen | Noorwegen | z.t. |
9. | Oscar Freire | Spanje | z.t. |
10. | Tyler Farrar | Verenigde Staten | z.t. |
21. | Pim Ligthart | Nederland | z.t. |
29. | Lars Boom | Nederland | z.t. |
35. | Johnny Hoogerland | Nederland | z.t. |
44. | Maarten Tjallingii | Nederland | z.t. |
60. | Pieter Weening | Nederland | z.t. |
62. | Bauke Mollema | Nederland | z.t. |
88. | Wout Poels | Nederland | +19'' |
89. | Steven Kruiswijk | Nederland | z.t. |
165. | Niki Terpstra | Nederland | +8'54'' |
De volledige uitslag is hier te vinden.
Nu populair
-
Serginho Wilshaus wint zijn tweede NK stayeren geplaatst op 13 februari 2025
-
Sixdays Weekend ziet Kluge en Reinhardt winnen geplaatst op 6 februari 2025
-
Cyclocross: WK veldrijden 2016 – Volledige uitslag Elite mannen geplaatst op 31 januari 2016
-
BK Wielrennen 2012 – Uitslag geplaatst op 24 juni 2012
-
WK Wielrennen 2013 – Selectie België geplaatst op 16 september 2013